10 сентября 2019«Үш тұғырлы тіл - жарқын болашақтың кепілі» атты ауызша журнал

Кітапханашылар Тіл мерекесіне арналған  «Үш тұғырлы тіл - жарқын болашақтың кепілі» атты ауызша журналды үш бетке бөліп, бөлім-бөліммен өткізді. Бірінші бетті «Ана тілім ғажап деп айта аламын» тілдің ғажабына тоқталды.Тілдің құдіретіне мысалдар келтіре отырып, оқушыларға көптеген мағлұматтар берді. Екінші бетті тілдің шығу тарихына тоқталып, Vғасырдан  бастап,  XX ғасыр арасындағы  тілдер тарихына тоқталып, одан кейін бүкiл саналы өмiрiн қазақ халқының бақытты, берекелi, бiрлiкшiл ел болуын аңсаған, сол жолда аянбай еңбек еткен ақын, аудармашы, тiлшi, ғалым, көрнектi қоғам қайраткерi, бірінші филолог  Ахмет Байтұрсынов туралы слайд, видеобейне арқылы терең мағлұматтар берді. Ол бiрнеше оқулықтардың авторы: (“Әлiпби”, “Тiл құралы”, “Баяншы”, “Әдебиет танытқыш” т.б.) Ол И.А.Крыловтың бiрнеше мысал өлеңдерiн аударып, 1909 ж. Петербургте “Қырық мысал” деген атпен бастырып шығарды. Осы кітаптар жайында да айтылды.

Үшінші бетте «Әлем тілдері» туралы айтылып, 7000 тілдің ішінде 10 тіл атақты  екені  жастарға слайд арқылы айтылды.

Латын графикасынан кейн оқушыларға «Тіл мен білім –ұлы күш» атты кітап көрмесін кітапханамыздың  библиографы Сұлтанбекова Шнар Қабыкенқызы таныстырады, балалар латын тілінде нақыл сөздер оқып, мақал – мәтелдерді жалғастырды. Таза  латын тілінде    жазылған кітаппен таныстырды. Қойған сұрақтарға мазмұнды, мағыналы жауап берген, шараға белсенді қатысқан  оқушыларға шағын сыйлықтар ұсынылды. Шара сонында оқушылар бес жолдан туратын өлең жолдарын құрап, өз өнерлерін көрсетті.

Книжная экспозиция «Ұлы даланың ұлы қыздары – Великие дочери Великой степи»
16 октября 2019 | 9 просмотров

С 4 по 14 октября в рамках республиканской декады, посвященной Международному дню девочек, в центральной районной библиотеке была организована книжная экспозиция «Ұлы даланың ұлы қыздары - Великие дочери Великой степи».

Акция «Читай больше! Читай вместе с нами!»
15 октября 2019 | 30 просмотров

В центральной районной библиотеке прошла Акция «Читай больше! Читай вместе с нами!». В программу Акции вошли: флешмоб, презентация выставки-загадки «Книги без обложек», анкетирование  и «библиотека вне стен».